Tervezés, tippek és büdzsé kalkulálás – utazás, közlekedés

Természetes, hogy felmerülnek a magas árak, amikor Norvégia akár csak egy pillanatra is átfut az agyunkon. Sajnos nem tudom megcáfolni a kis hangot a fejedben, ami azért aggódik, hogy Norvégia mennyire iszonyat drága ország egy utazónak. Magyar pénztárcának az élet szinte minden aspektusa borsosnak számít.

A kiadások jelentős részét az utazás teszi ki. Megkerülhetetlen, igaz? Manapság szerencsére a nemzetközi utazást már egyre többen megengedhetik maguknak. Ez Norvégia esetében sincsen másképp. Eljutni az országba nem sokkal drágább, mint más Európai desztinációk esetében. Utána következik a trükkös rész.

Rövid ’sidenote’ még mielőtt belelendülünk. Nem reklámozok egyetlen céget sem és semmi hasznom nem származik abból, ha rákattintasz egy linkre. Mindet vagy személyesen teszteltem, vagy alaposan utána olvastam, mielőtt neked ajánlom.

Valuta kalkulátor aktuális középárfolyammal.

Így juthatsz el Norvégiába

A nemzetközi beutazást egészen olcsón meg lehet úszni. Osloban a legegyszerűbb landolni, de Bergenben is található egy nagyobb nemzetközi reptér, amivel máris a nyugati parton találhatod magadat a gyönyörű fjordoktól egy köpésre. Általában a Norwegian és a Wizzair kínálja általában a legolcsóbb megoldást. Ha csak kézipoggyásszal utazol. Az SAS-t szintén érdemes csekkolni, mert itt az alap jegyár már tartalmaz egy 23 kg-os nagy bőröndöt is.

Az árak igencsak ingadoznak, ezért nehéz teljes képet adni. 2020-ban legolcsóbban a Wizzairrel lehet eljutni Osloba. Időnként akár már 120 koronáért, azaz 3.990 Ft-ért (!), de az átlagár inkább 350 korona – 10.000 Ft – körül mozog. A Norwegian legolcsóbb jegye cirka 500-550 kr – azaz 16.000 Ft – hónaptól függően. Az SAS ezzel szemben 1.500 koronáért – kábé 48.000 Ft – kínálja jegyeit, de mint említettem, ez már tartalmaz egy nagy bőröndöt.

Landolás előtti percek.

Távolsági busszal, vagy vonattal is lehetséges eljutni Osloig, de pár átszállással, minimum másfél napos utazással és jóval több pénzért. A hosszú utazásért cserébe, ha szeretnéd, összekötheted az utat cseh, német, dán és svéd városnézésekkel.

Autóval az út egy huzamban levezetve is majdnem egy teljes nap Osloig. Útközben megkerülhetetlenek a fizetős autópályák és kompok. Három-négy ember esetén igazából egészen versenyképes opció lehet. És szintén fent áll a több állomásos roadtrip lehetősége, amivel nem csak Norvégiát, de akár Dániát és Svédország egy részét is felfedezheted.

Így utazz Norvégián belül

A belföldi közlekedésre millió lehetőségünk van. Teljes szívből tudom ajánlani a vonatozást a nagyobb városok között. Nem egyszer megtettem a majd hét órás Bergen–Oslo, vagy Trondheim–Oslo távot és sosem volt okom panaszra.

A belföldi vonat árak is változóak, de sokat segít, ha időben lecsapsz a jegyedre (max 3 hónapra előre lehet foglalni). Így futhatsz bele legkönnyebben jegyekbe olyan potom összegért, mint 299 kr – vagy 10.000 Ft – egy hét órás útért. Diák és nyugdíjas kedvezmények is működnek.

Ráadásul, ha szerencsés vagy és úgy jön össze, hogy nappal tudsz utazni, akkor a kilátás hatalmas plusz pont. Sokan ódákat zengenek például Bergen – Oslo útvonalról. Amiben van némi igazság. A vonatnak még annyi előnye van, hogy nem kell plusz fizetni a poggyászért. A vonathálózat északi határa Bodø, ahonnan már például piszok egyszerűen elérhetőek a Lofoten-szigetek is. Ennél északabbra viszont már csak levegőben utazhatsz.

Jep, természetesen lehetséges belföldön is repülni. És ha a gyors utazásra voksolsz, vagy Észak-Norvégiába utaznál, akkor érdemes is. Osloból egy óra alatt el lehet jutni olyan nagyvárosokba, mint Stavanger, Bergen, vagy Trondheim. Tromsø kábé két óra alatt elérhető. Belföldön három opciónk van, ami a légitársaságot illeti. A Norwegian a legolcsóbb általában. Az SAS szintén repül minden nagyobb városba. A Widerøe pedig a kisebb városok elsőszámú kiszolgálója, igen széleskörű lehetőségekkel. Bár általában elég borsos áron.

A belföldi repülés ára Oslo és nagyobb városok – Bergen, Trondheim, Stavanger, Tromsø – között 700 kr és 850 kr – azaz 21.000 – 27.000 Ft – közt mozog általában a Norwegian esetében, de olcsóbb jegybe is belefuthatsz.

PRO TIPP FIATALOKNAK REPJEGYEN SPÓROLÁSHOZ

A Norwegiannél és SAS-nél elérhető kedvezmény 26 éven aluliak számára. A Norwegian esetében ehhez az ’UNDER26’ kuponkódot kell alkalmazni, az SAS-nél pedig lehetőség van ’Ungdom’ típusú jegyre váltani. Az akciók fixek belföldi járatok esetén, míg időnként külföldi járatokra is jár kedvezmény. Elsősorban Skandinávián belül.

A harmadik opció a buszozás. A két legnagyobb hosszútávú buszszolgáltató a Nor-way és a Nettbuss. Ezen kívül minden régiónak meg van a maga „volán” szerű busztársasága. Itt bonyolódik a dolog. Osloból a nagyobb városokba cirka 700 kr-áért – 21.000 Ft – lehet eljutni busszal teljes áron. Diák és nyugdíjas kedvezmények működnek. Rugalmasabb opció egy fokkal, mint a vonat olyan szempontból, hogy több kisebb településen megáll.

Buszozás a Hardanger-fjordnál.

2019 karácsonyára Trondheimből Bergenbe utaztam busszal. Azt hiszem ez az egyik leghosszabb buszjárat az országban. 12 órán át zötykölődtünk, a Sogne-fjord vidékén is áthaladva. Igen, hosszú volt. De panaszra nem lehetett okom.

Végül az autóbérlés lehetősége. Norvégiában előfordulhatnak nagyobb távolságok látnivalók között, így ez egy nagyon kényelmes opció tud lenni, ami nagyobb szabadságot biztosít. Átlag napi 1.800 koronáért – 57.000 Ft – már lehetséges bérelni egy öt személyes autót. Az autóbérlés is nagyobb csapat esetén a leginkább büdzsé barát megoldás. Mivel az autó megszabadít a tömegközlekedés korlátaitól, megérheti picit többet fizetni érte, mint tömegközlekedésért.

Városi tömegközlekedés

A városokon belüli tömegközlekedés a legtöbb esetben remekül meg van oldva. Erről részletesebben az egyes városokra fókuszáló city guide szerű írásokban találtok infót. Egy másfél órára szóló szimpla jegy a legtöbb városban 30 és 40 kr (1.000–1.300 Ft) között mozog.


Remélem hasznosnak találod a sokszor személyes tapasztalatokon alapuló utazási tippeket a következő norvég utadhoz. 🙂
Ne habozz kérdezni, vagy kommentálni, hogy ha felmerülne kérdés, kritika, vagy ötlet a cikk kiegészítéséhez.


Írj véleményt vagy hozzászólást!