Tervezés, tippek és büdzsé kalkulálás – élelmiszer

Mi sem természetesebb, mint hogy felmerülnek a magas árak, amikor Norvégia akár csak egy pillanatra is átfut az agyunkon. Sajnos nem tudom megcáfolni a kis hangot a fejedben, ami azért aggódik, hogy Norvégia mennyire iszonyat drága ország egy utazónak. Magyar pénztárcának az élet szinte minden aspektusa borsosnak számít.

Kulcs kérdés utazás közben és az egyik legnagyobb kiadás-forrás Norvégiában. Norvégia igyekszik promótálni az országon belül előállított élelmiszereket, így gyakran ezekhez olcsóbban juthattok hozzá a boltokban, mint az import termékekhez. Ettől függetlenül a jó minőségű étel-ital piszok drága a hazai pénztárcának.

Valuta kalkulátor aktuális középárfolyammal.

Étkezés költségei

Csupán néhány példa étel és ital költségekre. Ezek hozzávetőleges árak. Ingadozhatnak márkától és bolttól függően is.

  • kenyér ≈25 kr/kg – 800 Ft
  • tojás – 35 kr/ 12 db – 1.150 Ft
  • paradicsom – 20 kr/ kg – 650 Ft
  • felvágott ≈ 25 kr – 800 Ft
  • sajt ≈ 80 kr/kg – 2.500 Ft
  • tej ≈ 16 kr/l – 500 Ft
  • tejföl ≈ 20 kr – 650 Ft
  • májkrém ≈ 15 kr – 500 Ft
  • sör ≈ 25 kr/0.5 l – 800 Ft

A mi heti élelmiszer költségünk körülbelül 750-800 kr – 25.000 Ft – körül mozog fejenként. Figyeljük a kedvezményeket és ritkán veszünk felesleges „luxus”-termékeket, de kicsit sem szenvedünk hiányt semmiből. Ez csak az az összeg, amit normál élelmiszerüzletekben költünk.

Az egyik kedvenc büdzsé karcsító trükkünk az otthon főzés. Természetesen utazás közben ez problémásabb és értékes időt lopó tevékenység, de ha a spórolás a cél miközben azért mégis ennél legalább egy egyszerű, meleg tésztaételt elérhetőbb áron, akkor ez a vonal a megoldás. A kép húsvétkor készült.

Általánosságban nekünk a Rema 1000 és Coop Prix/ Extra üzletek váltak be, de lehet mástól a Menyt, vagy a Kiwit hallanád. A Bunnpris és a Meny esetében sok termék pár koronával drágább. A Bunnpris viszont gyakran azért megkerülhetetlen, mert vasárnaponként sok környéken az egyetlen bolt, ami nyitva tart.

Az alkohol kereskedelem állami monopólium. Sörökön és cidereken kívül minden más italt csak ’Vinmopol’ nevű boltban lehet beszerezni. A pubok, szórakozóhelyek iszonyat drágák. Pubokban jobb esetben csak 100 kr – 3.200 Ft egy korsó sör.

Amire még érdemes figyelni alkoholvásárláskor; Hétköznapokon 20.00-ig lehetséges 2%-nál magasabb alkohol tartalmú italt vásárolni a boltokban, míg szombaton 18.00-ig.

Tippek és trükkök spóroláshoz

A magas árakon viszont enyhíthet néhány tipp és trükk alkalmazása.

Mattilbud nevű applikáció például – ami azt hiszem mindenki számára letölthető. Egyszerű rendszer. A nagyobb szupermarket láncokban elérhető akciók egy mobil applikációban összegyűjtve. Az akciókon alapvetően is legyen rajta a fél szemed, mert időnként jelentős összeget meg lehet takarítani velük.

Kettes számú tipp: saját márkás termékek. Én személy szerint legjobban a Rema 1000 és a Coop saját márkás termékeit csípem a legjobban. Heti szinten szerepelnek a bevásárlólistánkon és gyakran nagyon sokat lehet rajtuk spórolni a nélkül, hogy rosszabb minőségű terméket vásárolnánk.

Egy hasonló kategória a Kiwi és Meny üzletekben elérhető First Price termékcsalád. Extra olcsó alternatívák. First Price által forgalmazott kenyeret pl. az átlag ár harmadáért lehet kapni. Ez már időnként a minőségromlásra is megy, de ha az elsődleges cél a spórolás, akkor mindenképp top opció.

Nem mindenkinek opció, de a majdnem lejárt termékekre itt is gyakran 30-50%, vagy akár nagyobb kedvezmények vannak. Ha tudod pl., hogy a szállásra visszaérve úgyis elkészítitek az így vásárolt ételt még aznap, akkor perfekt megoldás lehet.

Végül, de nem utolsó sorban egy másik applikáció. Too Good To Go. Éttermek, hotelek konyhái, pékségek sora van jelen ezen a platformon. A végső cél a kommunális hulladék csökkentése az által, hogy a nap végén megmaradó, többlet terméket olcsóbban eladják az éttermek, pékségek. Nem tudod lőre pontosan, hogy mit kapsz, de Bergenben nyomtak már a kezünkbe zacskót megpakolva két kenyérrel, péksütikkel és egy szendviccsel, aminek az eredeti ára 200 kr körül mozoghatott. Mi mindössze 50 kr-át fizettünk a csomagért. Máskor hotelből hoztunk hasonló képpen reggelit 40 kr-áért. Egy csurig megpakolt ételtárolót kaptunk cserébe megtömve rántottával, kolbászkákkal és paradicsomos babbal. Annyi a hátránya a dolognak, hogy általában egy elég szűk időrést, 10-15 percet szabnak meg ami alatt elhozhatod a csomagodat. Szóval kicsit alkalmazkodni kell ehhez, de egyébként nagyon sokat lehet spórolni ezzel az alkalmazással időnként.

Éttermekre feleslegesnek érzem kitérni. Alapvetően drága étteremben kajálni Norvégiában. Átlagosan 150–250 kr – 5.000-8.000 HUF – körül mozog egy főétel. A mekis sajtburi és az IKEA hotdog egészen jó, olcsó alternatíva lehet – kisebb városokban 10 kr – 320 Ft körül – ha nem bánod a junk foodot. Norvégiában ennyiért egy csomag rágót nem kapsz a boltban, szóval egy kis meleg gyorskajáért nem rossz. Illetve kölcséghatékony, de sok esetben alacsonyabb színvonalú opciót képviselnek a kebabos helyek. Éttermi ételt akciós áron a fentebb már említett Too Good To Go applikációval cserkészhetsz be, ha szerencsés vagy.

A legtöbb city guide stílusú cikkben találtok – sok esetben személyes tapasztalaton alapuló – ajánlásokat éttermekre, kávézókra, pékségekre az írás végén, árkategóriákat is feltüntetve.

Május 17-ére, Norvégia nemzeti ünnepére készített sajttorta norvég eperrel és áfonyával a’la Anna.

Norvégiában utazgatva talán az étkezésen a legkönnyebb és leghatékonyabb spórolni. Bízok benne, hogy ezekkel az infókkal és tippekkel felvértezve te is
egyszerűbben tudsz enyhíteni utazásod költségein. 🙂 Ne habozz kérdezni, vagy kommentálni, hogy ha bármilyen nemű kérdésed, kritikád, vagy ötleted  felmerülne. 🙂


Írj véleményt vagy hozzászólást!