Trondheim – így fedezd fel a várost egy helyi szemével

Trondheim nem feltétlenül az első desztináció, ami beugrik, ha Norvégiára gondolsz. Nincsenek dramatikus hegyekkel övezett fjordok – bár nicnsenek túl messze – és a város sem büszkélkedhet a bergeni Bryggenhez hasonló kulturális örökséggel. Legalábbis ezt gondolnád elsőre.

A totál őszinte tanácsom az, hogy az első pár napos norvég utazásodra inkább válaszd Bergent, vagy Stavangert esetleg Oslot. És fedezd fel a környéket onnan. Ha viszont van időd és kíváncsi vagy milyen Norvégia egyik legmodernebb, legélhetőbb kisvárosias nagyvárosa, akkor Trondheim a te helyed. Norvégia harmadik legnépesebb városa, Trondheim rengeteg érdekességet kínál. Tudtad például, hogy a trondheimi katedrális a hivatalos helyszíne a norvég korononázási ceremóniáknak és Európa legészakibb zarándokhelye?

Miután Bergenből ide költöztünk, sokáig hiányzott a korábbi környezet, Bergen macskaköves, zsúfolt, diverz belvárosa. Az idő azonban megoldotta a problémát. Szépen lassan – az egyetem mellett eleinte kevesebb időnk/ pénzünk volt rá – felfedeztük Trondheim szépségét. Hadd mutassam meg nektek is miért érdemes Norvégia legfrankóbb egyetemi városában eltölteni pár napot.

Hol is van Trondheim?

Trondheim számokban

  • 199 000 – ennyien vallják otthonuknak Trondheimet.
  • ~ 35 000 – a Trondheimben tanuló egyetemisták száma.
  • 997 – a város alapításának éve, alig pár évvel Szent István királlyá koronázása előtt.

Bennfentes útikalauz Trondheimhez

Trondheim egy autentikus, “norvégos” élményt nyújt, ha szabad így fogalmazni. Igazából a város tele van szuper látnivalókkal, ha az ember kicsit jobban utánanéz. Plusz jelenleg Norvégia egy gasztrogócpontjának is tartják helyi alapanyagokkal dolgozó Michelin csillagos éttermei miatt.

Az én „Mit csinálj, ha Trondheimben jársz” listám valahogy így állna össze.

Tanulj Norvégia „megkereszteléséről” a Nidaros Katedrálisban

A katedrális neve, Nidaros, Trondheim régi nevéből ered. Évszázadokon keresztül Nidaros néven futott a város. A katedrális ma is fontos zarándokhely Szent Olav – lásd történelmi háttér boncolgatásában – kultusza miatt. Amikor csak a városban sétálok, igyekszem útba ejteni a Nidaros Katedrálist, mert kissé Notre-Dame jellegű épületfrontjával mindig feldobja a napomat.

Fedezd fel az egykori püspökök lakhelyét és lesd meg a koronázási ékszereket

Rögtön a Nidaros Katedrális melletti épületcsoport, az Erkebispegården. Azaz a püspökkert. Az épület alapjai a 12. századból származnak és hosszú éveken át Norvégia egyik, ha nem a legmeghatározóbb, vallási központja volt. A ’80as évekbeli régészeti feltárások ma sokszínű múzeumteret biztosítanak az épületben. Többek közt itt található a világ legészakabb pénzverdéje, ami pont ott van kiállítva, ahol a régészek ráleltek.

A 16. század közepétől a mai napig Trondheim a hivatalos koronázási székhelye a norvég uralkodóknak. Bár a jelenleg uralkodó V. Harald és elődje már nem lettek megkoronázva, helyette egyfajta felszentelési ceremónia lehetőségével éltek. De ezt tudván nem meglepő, hogy itt találhatóak a norvég királyi koronázási ékszerek is. Közte az 1818-ban készült koronával. Norvégia több mint ezer éven át monarchiaként működött egy uralkodóval az élén. Ezek a tárgyak ezt is szimbolizálják.

A püspökkert egy másik épületében kapott helyet egy apróbb ingyenes katonai múzeum. Ami azt illeti Norvégia legrégebbi múzeumáról van szó, ha minden igaz. Itt az alsó szint a térség és Norvégia hadtörténetét festi le a viking időktől kezdve, majd az emeleten a II. VH német megszállása alatti norvég ellenállást mutatja be.

Vessz el a Bakklandet városrész színes házai és magával ragadó kávézói között és próbáld ki a bringaliftet

Trondheim legmagávalragadóbb része. Idős városrész közvetlenül a Nidelva folyó mellett. Szerintem az egyik legautentikusabb trondheimi élmény, amivel csak meglepheted magad. Színes faházak, macskaköves utcák, folyóparti parkos részek, kis kávézók és kajáldák mindenfelé. Egy városrész mindig tömve van emberekkel jó idő esetén, és az a Bakklandet.

A Gamle Bybro hídtól alig ötven méterre meredek lejtő vezet fel a Kristiansten erőd felé. Ez a múltban jelentős akadályt jelentett a bringások számára ezért különös megoldással ált elő a város. Ide építettek egy bringaliftet. Praktikus eszköz tud lenni. Bérelj bringát nyáron Trondheim felfedezéséhez és próbáld ki a bringaliftet. A városi – MOL Bubi szerű rendszer – bringák tökéletesen megfelelnek erre a célra.

Kattints egy klasszikus trodheimi selfiet a régi városi hídról

A Bakklandet városrész másik nevezetessége a Gamle Bybro, ami lefordítva tökéletesen megmagyaráz mindent: régi városi híd. Egy díszes, fából épült gyaloghíd. Ami fénykorában Trondheim legforgalmasabb hídja volt. Ha már itt jártok semmiképp se hagyjátok ki a hídról való nézelődést. Egyik irányba az NTNU Harry Potter filmekbe illő főépületének tornyai látszanak a Kristiansten erőddel, másik irányba nézve régi kereskedők folyóparti raktárépületei, amik ma kávézóknak és éttermeknek adnak helyet. A híd az egyik kedvenc helyem egy kis Trondheim magambaszippantására.

Az egyik kedvenc képemet mi is itt lőttük.

Barangold be Trondheim eldugottabb, de annál szuperebb városrészeit, Ila-t és Skansent

A városrész egymás mellett helyezkedik el közvetlen a tengerparton. Számomra az egyik legautentikusabb pár utca Trondheimben. Engem megfogtak ezek a városrészek a színes faházakkal, macskaköves utcácskákkal, streetart-al és a tenger közelségével. 

Élvezd a kilátást a Kristiansten Erődből

Trondheim erődje a várost majdnem teljesen elpusztító 1681-es nagy tűzvész után épült. Kelet-felől védte a várost. Hamarosan szükség is volt az erődítményre, amikor 1718-ban a Svéd Királyság megpróbálta bekebelezni az akkor Dán-Norvég királyság egyes részeit a nagy északi háborúk idején. Az erőd is hozzájárult ekkor a svéd csapatok visszaveréséhez. 1816-ban viszont már svéd uralom alatt leszerelték az erődöt és sokáig tűz figyelőként szolgált. 1997 óta múzeumként és közösségi területként szolgál a terület. A második világháború alatt, Norvégia német megszállásának idején számos norvég ellenálláshoz tartozó személyt végeztek itt ki. A háború után pedig háborús bűnökért elítélt egykori norvég Gestapo tagok raboskodtak, vagy lettek kivégezve az erődben. Ez egyébként egy ma is vitákkal és sokak szerint eltúlzott büntetésekkel tarkított időszak Norvégia történelmében.

Ma az erőd egyik legnagyobb vonzereje a király panoráma. Az egyik legjobb a városban.

Tanulj Földünk élővilágáról és Norvégia történelméről az NTNU Egyetemi Múzeumában

Történelem és természetudományok kombinációja az NTNU múzeuma. Szerintem kicsik és nagyok egyaránt találnak itt érdekes dolgokat.

Az egyik érdekes kiállításrész a számi emberekre és kultúrára fókuszál 18-19. századból származó tárgyakra alapozva.

Járd be a Stiftsgården-t, azaz a királyi rezidenciát

A Stiftgårdent egy gazdag örvegyasszony éppíttette a 18. század végén, de halála után az állam megvette az épületet. Ettől fogva az épület szolgált a királyi család trondheimi rezidenciájaként. Nyaranta látogatható Észak-Európa egyik legnagyobb fa épülete.

Hajókázz át fjordon Munkholmen titkokkal teli apró szigetére

Trondheim kikütőtől kábé 10 perc hajókázásra található a Munkholmen. A neve annyit tesz, hogy szerzetessziget. Ez onnan ered, hogy a középkorban Norvégia első kolostorját itt alapították. De már korábban, a viking időkben is használták a szigetet, feltehetőleg gyűléseket, ítélethozásokat szerveztek itt. A szigetet aztán 1660-ban erődítménnyé alakították a Dánia-Norvégia és Svéd Királyság közötti konfliktusok miatt.

Később főleg börtönként funkcionált a sziget. Ezt a szerepét tartotta meg a második világháború német megszállásának ideje alatt is. A németek megerődített börtönként használták a szigetet.

Ma a Munkholmen inkább egy közösségi terület stranddal és vezetett túrákkal a sziget titkainak feltárásához. Nyári időszakban óránként indul kishajó a szigetre.

Művelődj norvég rock-zene történelemből a Rockheimben

Norvég rock és popkultúra múzeum. Még nem tudtunk sort keríteni a lecsekkolására, de sok jót olvastam róla. Interaktívan mutatja be a norvég rock zene múltját modern múzeumi keretek között.

Vagy maradj a klasszikus zenénél

Ha a klasszikus zene és hangszerek közelebb állnak hozzád, akkor Norvégia nemzeti zene múzeuma, a Ringve Múzeum lesz a te helyed.

Pizzázz egyet a Tyholt torony tetején

Ez a 76 méter magas rádió torony nem lenne érdekes önmagában. De a torony tetején egy éttermet alakítottak ki, ami 360 fokban forog miközben te a vacsidat fogyasztod. Életem egyik eddigi leggyönyörűbb naplementéjét innen csodáltam. Ha azt írtam, hogy a Kristiansten erődből frankó a kilátás, akkor nyugodtam mondhatom, hogy ez übereli azt.

A Tyholt torony kiemelkedik Trondheim kertvárosi környezetéből.

Repülj vissza az időben a Sverresborg skanzenben

A mai skanzen Norvégia első középkori – 12. század – kőből épült vára köré települt 1909-ben. Norvégia harmadik legnagyobb szabadtéri múzeumaként több időszakon átívelő kiállíátásaival mutatja be a norvég emberek, építészet, klasszikus mesterségek formálódását az elmúlt évszázadok alatt. A legrégebbi épület egy 1170-ből való árbóctemplom. Egy napsütéses tavaszi-nyári napon perfekt családi program. Nekünk bejött.

Kilátás a Sverresborg várából.
Egy régi farmház és felette az egykori vár.

Túrázz a helyiek kedvenc útvonalain a Bymarka-n

Ha valahogy röviden meg kellene fognom, azt mondanám, hogy a Bymarka Trondheim zöldövezete. Egy helyenként 500 méter magas hegyes-dombos, zöldellő erdővel tarkított rekreációs terület közvetlenül a város mellett. A norvég emberek valószínűleg nagyon kevés dolgot csinálnak szívesebben, mint a túrázást, természetjárást. Ezért is nagyon fontosak ezek a területek. A Bymarka állati élővilágát képezik – az ember mellett – a jávorszarvas, vagy éppen a rozsomák. Persze attól nem nagyon kell tartani, hogy belefutsz bármelyik bundás pajtiba a túrád során. Itt tudsz jobbnál jobb túraútvonalakat vadászni.

Nyáron ez a kép fogadhat a Bymarka tavainak partján.
Miniatűr mása a híres trolltungának. Ez a kép a város egy másik népszerű túraövezetében készült.

Villamosozz el a természetbe

Egy remek módja annak, hogy tegyél egy sétát a Bymarka-n az, hogy ha a belvárosban felpattansz a város egyetlen villamosára és a végállomásig, Lian-ig meg sem állsz. Innentől már csak egy perc és máris az erdőben találod magad.

Itt nyáron grillezhetsz, napozhatsz a tóparti tisztásokon, vagy akár csobbanhatsz is egyet a tóban egy izzasztó túra után.

Sétálj egyet a folyóparton

Az egyik legszebb városi látképben lehet részed, ha teszel egy sétát a Solsiden városrésztől a Studentersamfundet felé a Bakklandeten keresztül. Kábé egy órás séta lassú tempóban de totál megéri.

A Nidelva folyó partján sétlva.

Strandolj és fedezd fel a Lade-félszigetet

Ez hangulatos félsziget az egyik kedvenc részem Trondheimben ahova nyáron bármkor szívesen elugrok sétálni egyet, grillezni valamit az egyik strandon, vagy ha a víz éppen csak mérsékelten hideg akkor csobbanni egyet.

Kajakozz egyet a Nidelva folyón

Kicsit extrémebb, sportolni vágyóknak több lehetőség is van egy szuper kajatúrára a Nidelva folyón.

Csobbanj egyet a Pirbadet egyik medencéjében

Ha inkább beltáéri pancsolásra vágynál, akkor a Pirbadet a te tereped. A fjord mellé épült uszoda minden szükséges dologgal rendelkezik ahhoz, hogy egy család eltöltsön itt egy mókával teli napot.

Sarki-fény Trondheimben?

Érdekes módon bár több esetben is kaptam ezzel kapcsolatban kérdéseket. Mondjuk nem feltétlenül magától értetődő kérdés. Valószínűleg én sem lennék tisztában a szituval, ha nem itt élnék.

Összefoglalva: igen, lehetséges sarkifényt látni. Az más kérdés, hogy erre az esély nagyon-nagyon kicsi, ha pár napot töltesz itt és akkor sincs garancia rá, hogy a jelenség igazán látványos lesz. Alapvetően is ritka jelenség ennyire „délen”, de még szerencsére szükség van hozzá, hogy éppen akkor ne legyen felhőkkel takarva az ég és még ekkor is a város fényei sokszor megnehezítik, hogy látható legyen a fenomén.

Turistaként sarkifényre vadászni a sarkkörön túl, Bodø-től északabbra érdemes. A legkönnyebben elérhető nagyobb város erre a célra Tromsø, de a legjobb opció Alta. Najó itt kicsit az elfogultság is beszél belőlem, hiszen Altához személyesebb szálak fűznek. Tíz ott töltött hónapom alatt viszont legalább három-négyszer láttam csodálatosan szép táncoló aurora borealist. Családom, akik hat évet töltöttek ott, vagy altai magyar barátaink pedig ennél is sokkal többször csodálhatták a világ egyik leglátványosabb égi jelenségét. Szóval, ha ez az utazásod fő indíttatása, akkor érdemes északabbra kacsintgatni Trondheimnél. Alta, a sarkifény városa például jobb célpont lehet erre a célra.

Egy falat Trondheim

Míg Bergen esetében ebben a szekcióban számos helyet tudtam összepakolni személyes tapasztalat alapján, most ez nem fog összejönni. Trondheimben diákként élünk és a norvég éttermi árak kissé kiesnek a büdzséből. Pár helyet így is kipróbáltunk. Szülinapokon ajándék helyett jó ízekre költöttünk inkább. Ezen kívül a kedvetekért – és saját jövőbeli kulináris ambícióim miatt – beleástam magam a trondheimi gasztro alvilágba és a kövi helyeket sok-sok helyi ajánlása után válogattam össze.

A dollárjelek a hely árkategóriájára utalnak. A magyar pénztárcához viszonyítva. Az árak általánosságban két-háromszor magsabbak az otthoninál, szóval nincs igazán olcsó hely. Ezért nem is biggyesztettem kettőnél kevesebbet dollár szimbólumot. Ha olcsón szeretnétek hot-dogozni pl., akkor egy 7-eleven, vagy Narvesen butikba ugorjatok be. A mekis sajtburi sem méregdrága, de a tuti low-cost tipp az IKEA. Nem a leglaktatóbb hot-dogot adják, de verhetetlen áron. Alapvetően is az egyik legjobb ár-érték arányú kajálda az Ikea étterem.

Antikvariet $$ – a helyiek egyik kedvenc pubja/ kávézója a Bakklandet szívében a Nidelva folyó mellett. Iszonyat hangulatos hely. Napi ebédmenü is szokott lenni. Az egyik kedvenc utcai elemem nekik köszönhető, ami egy pici postaláda szerűen kihelyezett „könyvesbolt”. Vigyél egy könyvet – hozz egy könyvet alapon működik.

Kaffebrenneriet $ – tesztelve – szintén Bakklandet, de a kávé a fókusz, de szendók és sütik is kaphatóak. Minden perfekt, minden finom. Az elhelyezkedése miatt aktuális városi sétákhoz. Bár általában fullon van.

Dromedar $ – tesztelve -egy Trondheimből indult, ma már országos kávézólánc. Finom sütik és kávé helyi kiadásban.

Jacobsen og Svart $$ – kávé megszállotaknak trondheimi tartózkodásukra.

Den Gode Nabo $ – tesztelve – a lefordítva ’a jó szomszéd’ névre hallgató pub az előző két helytől mindössze egy köpésre található. Nagyon szuper sör kínálat és minimál kaja menü a város egyik legismertebb helyén. Extra a közvetlen folyóparti elhelyezkedés és emiatt király hangulat.

Café Løkka $$  – tesztelve – az előző helyhez hasonló vonalon mozog, de még szélesebb sörkínálattal és feltuningolt étlappal. Burgerek, szendók és nyáron kiülős terasz a folyó mellett egy volt ipari negyedben. Ajánlott.

Trondheim Mikrobryggeriet $$ – tesztelve – ha nem lenne elég a sörökből, akkor egy pub, ami a saját sörét készíti és árulja. Többek között. De itt sem maradnak el a sörök mellé jól passzoló falatok. Talán egy fokkal előbb ajánlanám ezt a pubot mint az előzőt, de egyikben sem fogtok csalódni, ha betértek.

Superhero Burger $ – tesztelve – egy pár kajáldából álló lánc. Kábé egy felturbózott mekiként tudom leírni. Minőségi gyorskaja. A BBQ Pulled Pork burger sült édeskrumplival nálam mindent visz.

Bror Bar $$  – tesztelve – a város egyik legjobb hamburgerezője. Nem igazán tudom, hogy miért csalódnál a helyben, ha hambira vágysz. Nekünk bejött.

Frida $$ – autentikus mexikói étterem. De nem a gyorsétterem féle. Szülinapi vacsi alkalmával teszteltük és mi imádtuk. A kiszolgálás picit döcögős volt, de bumm. A finom kaják kárpótoltak.

Amber Asian Food Restaurant $$ – tesztelve – Anna egykori kenyéradója, de nem ezért van a listán. Top minőségű sushi és extra finom pekingi kacsa a jutalmad az időnként lassú kiszolgálás türelmes kivárásért.

Mormors Stue $ – tesztelve – a kedvenc diákbarát helyünk. A város legfinomabb kakaója itt kapható. Napi menüvel, szendókkal, hagyományos waffellel. Mindezt otthonos környezetben, ahogy a hely neve is sugallja a nagyi nappalijában.

Hagen $$ – tesztelve – vegán hely, vega és vegán fogásokkal. Életem eddigi legjobb sült édeskrumpliját itt ettem.

Ristorantino & Pasticceria Somma $$ – olasz étterem és a hozzá tartozó nem régiben nyitott olasz sütiző/ kávézó. A tulaj Nápolyból származik, szóval autentikus olasz ízekre számíthatsz.

Grano $ – tesztelve, imádva – Autentikus olasz pizzéria, olasz szakácsok és a város legjobb pizzája verhetetlen áron.

Una Pizzeria $$ – egy másik felkapott olasz pizzázó.

Napoli $$ – és végül egy harmadik szintén elég jól menő olasz kajálda. Tészták és pizza a fő vonal.

Sot Bar & Burger $$ – hamisítatlan burgerező.

Troll $$$ – tesztelve – egy klasszikus norvégos ízekkel operáló étterem elérhető áron.

Folk og Fe $$$ – szintén norvég, helyi ízek egy fokkal kifinomultabb formában.

Røst Teaterbistro $$$ – a trondheimi színházban tanyázó étterem úgyszintén norvég konyhával hódít, helyi termelői friss alapanyagokból.

Credo $$$$ – ha Michelin-csillagos élményre vágysz.

Egy kis kiegészítésképpen végig böngészhetitek a Visit Trondheim aktuális étterem/ kávézó ajánlását.

Hogyan juthatsz el Trondheimbe?

Minden út Osloba vezet. Legalábbis Norvégiában. Ebben az esetben is ez a felállás. Budapest – Oslo ma már potom pénzért kipipálható, ha egy kis kézipogyásszal utazol, köszönhetően a Wizzairnek. Másik általában jó árakkal operáló légitársaság a Norwegian, ami sorra zsinórban nyeri a világ legjobb ’low-cost long-haul’ légitársasága díjakat évek óta. Általában a legdrágább választás a SAS, de itt az alap ár általában tartalmaz egy 23 kg-os bőröndöt így aztán ha sok cuccal utazol érdemes lecsekkolni az SAS-t is.

Oslobol tovább: szintén Norwegian, SAS ha röppennél. Így kevesebb, mint egy óra alatt eljuthatsz a fővárosból Trondheimbe. De ha nem bánod a hosszabb utazást, akkor a vonatozás is opció. Sokszor olcsóbban meg lehet úszni az utóbbit. Én általában a vonatozást preferálom, már csak azért is, mert nem repesek a repülésért. Alig hat és fél óra zötykölődés után már meg is érkezhetsz Trondheimbe vonattal. A buszozás is opció lehet, de inkább csak vészhelyzet esetére ajánlom. Ez a leghosszabb és legkényelmetlenebb verzió és még árban sem feltétlenül jársz jobban.

Városon belüli közlekedés

Easy-peasy. Most már a legtöbb megállóban vannak kitéve jegyautómaták, ahol könnyedén lehet kp-val, vagy kártyával buszjegyet venni. Kissé borsos egy menetjegy (40 kr – 1250 Ft kb.), de az előnye, hogy másfél óráig érvényes és ez alatt bármennyiszer átszállhattok. Az utolsó utazás esetében ráadásul az sem baj, ha utazás közben jár le a jegyed, amennyiben felszálláskor még érvényes volt.

Egy letölthető applikációt (Atb Mobillett) is tudtok használni erre a célra. Plusz egy egészen jól funkciónáló, pontos menetrend és menetrend-tervező applikáció is letölthető, ahol élőben tudjátok követni, hogy mikor érkezik a buszotok.

Itt találtok online tervezőt és infókat a jegyekről.


Tudom, hogy azt állítottam, hogy nem feltétlenül Trondheimel kezdeném Norvégia felfedezését, de mint azt láthatjátok, finoman szólva sem jártok rosszul,
ha mégis így döntötök.
Ami azt illeti magamat is sikerült meggyőznöm arról, hogy mennyi kincset rejt ez a szuper tengerparti város. Bőven akad még felfedeznivaló.

Trondheim Norvégia nem csak legszuperebb egyetemi városa, de az egyik legizgalmasabb desztinációja is, ami a következő években egyre több figyelmet fog kapni. 🙂


Írj véleményt vagy hozzászólást!