Tervezés, tippek és büdzsé kalkulálás – szállás

Természetes, hogy felmerülnek a magas árak, amikor Norvégia akár csak egy pillanatra is átfut az agyunkon. Sajnos nem tudom megcáfolni a kis hangot a fejedben, ami azért aggódik, hogy Norvégia mennyire iszonyat drága ország egy utazónak. Magyar pénztárcának az élet szinte minden aspektusa borsosnak számít.

Utazóként nyilván szükség van tetőre a fejünk fölé. Norvégiában utazva sok esetben ez kiteheti a büdzsénk akár felét is. Szerencsére vannak pénztárcabarát megoldások is. Mutatok párat.

Rövid ’sidenote’ még mielőtt belelendülünk. Nem hirdetek egyetlen céget sem és semmi hasznom nem származik abból, ha rákattintasz egy linkre. Mindet vagy személyesen teszteltem, vagy alaposan utána olvastam, mielőtt neked ajánlom.

Valuta kalkulátor aktuális középárfolyammal.

Bevált opciók

Itt jön be a képbe az Airbnb. Szerintem jelenleg az egyik legjobb szolgáltatás a világon. Szuper módon köti össze a szállásadókat és utazókat. Pofon egyszerű a módszer. Felkeresed az Aibnb honlapját – légy résen, hogy ne fuss bele kamu oldalakba – beírod az úticélodat és hogy mikor utaznál, és máris válogathatsz a szállások közül. Érdemes szűrőket használni, hogy gyorsabban találj a pénztárcádra szabott szállást. Én első lépésként kapásból leszűröm a listát, hogy csak ’superhost’ státuszú szállásadókat dobjon fel. Ezek általában a legmegbízhatóbb szállások.

Az Airbnb kereső felületet rendkívül felhasználóbarát és hipp-hopp ki lehet szűrni rajta a pénztárcánkhoz passzoló elérhető szállásokat.

Az egyik legjobb dolog az Airbnb-ben, hogy egyedi szállásokat kínálnak. A legtöbb esetben. Számomra mindig nagy plusz pont, amikor egy szállásadó egy kis helyi pikantériát csempész a lakásba apró tárgyakkal, kiegészítőkkel.

Ami az árakat illeti. Airbnb-n a legolcsóbb szállásra, amit eddig valaha foglaltunk, kb. 275 kr/fő/éj – 8.000 Ft körül – áron bukkantunk rá. Norvégiában ez igen ritka, és ugyan nem lehetetlen 300 kr/fő körüli összegért szállást találni, inkább 600 és 800 kr között mozog az átlag ár. A felső határ a csillagos ég. De csak poénból lecsekkoltam mennyiért vesztegetik Osloban a legdrágább szállást manapság… Egy öt fő számára bérelhető családi házat éjszakánként potom 96.000 kr-áért – vagyis cirka 300.000 Ft-ért élvezhetsz Oslo külvárosában a fjord mellett.

Hasonlóan megaplatfrom – ami az utóbbi időben kapott hideget meleget – a Booking.comHa inkább hotelben szállnál meg akkor ez a nyerő választás. A szállodákban gyakoribb a reggeli/ vacsora szóval ez kényelmesebb megoldás lehet azok számára, akik nem szeretnének időt tölteni főzöcskézéssel.

Egy plusz opció. Főleg arra az esetre, ha a fjordvidéken, vagy apróbb településeken keresel szállást. Keress rá Google-ben, vagy Booking.com-on, esetleg a tervezett célállomás nevére és  kempingekre. Komfortos faházakra lelhetsz igen olcsón. Legutóbb, amikor ilyen opciót választottunk – öten béreltünk egy egyszerű faházat egy kempingben – 175 kr/éj -ami kábé 5.000 Ft – árat fizettünk. Ez az alsó limit, de ha többen utaztok ezek a faházak olcsó opciók lehetnek.

Kilátás egy Booking.com-on foglalt kis faházikóból Ålesundben.

Extra low-budget megoldások

Couchsurfing. Egyszerű opció. Valaki befogad az otthonában egy vendégszobába, vagy egy kanapéra a nappaliban. Ennél fogva ez ingyenes opció. Cserébe illik egy kis hazai ajándékkal, vagy egy ebéddel kedveskedni. Vagy a jövőben vendégül látni szállásadóinkat. Ez egy szociálisabb, extrovertáltabb megoldás. Én még nem próbáltam, de sok ismerősöm igen és ritka a negatív tapasztalat. Ilyen módon könnyedén bepillantást nyerhetsz a helyiek életébe, szokásaiba.

Önkénteskedés. Természetesen ennek is megvannak a pozitív és negatív oldalai. Én mostanában egyre sűrűbben agyalok ezen az alternatíván. Ingyen szállásért és sokszor napi egy-két étkezésért cserébe heti pár napon pár óra segítséggel fizetsz. Legtöbb esetben karbantartási munkáról, növény, vagy állatgondozásról van szó. Egy kalandosabb módja az utazásnak. Akkor működik a legjobban, ha hosszabb időt – egy-két hetet – el tudsz tölteni egy és jobban meg szeretnéd ismerni a régiót és a helyieket. A legtöbb megbízható oldalra – mint pl. a Workaway – minimális regisztrálási díj szükséges.

Housesitting. Igaz Norvégiában még nem egy befutott trend a ’housesitting’, de a jövőben valószínűleg egyre népszerűbb lesz. Az ötlet nagyon szimpla. Képzeld magad egy norvég nyugdíjas házaspár helyébe, akiknek Bergen mellett van egy nagyobb házuk. Nyugdíjasként szívesen töltenék az év jelentős részét külföldön utazgatva, de nem merik egyedül hagyni a házat. Ilyenkor jön a képbe a housesitter. Te felajánlod, hogy ingyen vigyázol a házra, amíg külföldön tartózkodnak, cserébe ingyen szállást kapsz. Ez a legjobban akkor működik, ha egy hétnél több időt szánnál az utazásodra. Időnként házikedvencek is járnak az otthonokhoz. Nem a „hétvégére kiruccanok valahova” típusú utazásokra van kitalálva, ha nem a hosszabb akár 1-2 hónapos kalandokra. A legnépszerűbb opció a Trusted Housesitter. Itt első lépésként egy korrekt összeget be kell fektetni a regisztráláshoz és felépíteni egy erős profilt, de onnantól hosszú távú ingyen szállás a jutalmad.


Remélem hasznosnak találod a sokszor személyes tapasztalatokon alapuló szállásfoglalással kapcsolatos tippeket a következő norvég utadhoz. 🙂
Ne habozz kérdezni, vagy kommentálni, hogy ha bármilyen nemű kérdés, kritika, vagy ötlet  felmerül benned. Boldogan segítek, ha tudok!


Írj véleményt vagy hozzászólást!