Bergen – bennfentes útikalauz a fjordok kapujához
Elképesztően szerencsésnek érzem magam, hogy majdnem két évig Bergenben élhettem. Bergen városa Norvégia nyugati partvidékének egyik legfrankóbb szelete. Ráadásul méltán ragadt rá a fjordok kapuja becenév is.
Az ország két híres fjordja – Hardanger és Sognefjord – is köpésre található a várostól. Legalábbis Norvég viszonyokhoz képest. E mellett Bergen Norvégia egykori királyi székhelye.
Messze nem minden Norvég városban fordultam meg, de elégben ahhoz, hogy magabiztosan ajánlhassam, hogy ha csak pár napra érkezel Norvégiába, akkor felejtsd el Oslot. Bergenben a helyed. Olvass tovább, és megtudod miért. Szeretném, hogy te is megtapasztald miért vagyunk ennyire odáig Bergenért. Főleg, mert Bergenben egy komplex, igazi norvégos, hegyek és tenger közé zárt élményre számíthatsz.
Bergen mai arca eléggé diverz. A lakosság jelentős része nemzetközi. Míg a tőzsgyökeres bergeniek is szinte különálló államként kezelik magukat. Bergen számukra egy városállam Norvégiában és nagyon büszkék származásukra. A város rengeteg látnivalóval kecsegtet az ide látogatük számára. Imádtuk felfedezni Bergent és bár másfél évet éltünk itt, közel nem láttunk minden emítésre méltő szegletét. Ahhoz, viszont bőven elég helyen megfordultunk, hogy nagy részt személyes tapasztalatok alapján állíthassam össze ezt a listát. Lássuk Bergent turistaszemmel.
P.S.: Bergen felfedezésére remek opció a Bergen card, ha szeretnétek néhány múzeumba, vagy az akváriumba betérni. Minnél több helyet csekkoltok le, ahol lehet Bergen cardot használni, annál többet tudtok így spórolni. Épp ezért pöttyintettem oda a látnivalók mellé, hogy milyen kedvezményeket kaphattok az egyes helyeken.
Kultúrsokk
Bryggen – az egykori Hansa kereskedőnegyed a kikötőben sorakozó enyhén asszimetrikus színes faházakkal. Ha rákeresel Bergenre a neten akkor valószínűleg a Bryggenről készült fotók fognak elsőként szembejönni veled.
Hanseatic múzeum /Bergen Card – 20% kedvezmény/ – a Bryggen szélén található múzeum ami bemutatja a negyed és az itt élő kereskedők történelmét, életét. Szerintem érdemes meglátogatni, mert totál autentikus élményt ad a városrész legrégebbi (18. sz. eleje) épületében tett séta.
Bryggens múzeum /Bergen Card – ingyenes/ – a legidősebb bryggen házak leletei fölé épült múzeum. A legalsó szint van a kereskedővárosi időknek szentelve, míg a többi rész más témákhoz kötődő időszakos régészeti kiállításokkal van megpakolva. A Hansa rész bőven elég. Kábé 45 perc alatt körbe lehet járni és a Bergen card tartalmazza a beugrót szóval nem kell plusz belépődíjat fizetni.
Szent Mária templom – szép hansa-idők beli kőtemplom, amit az itt élő német közösség épített. A Bryggens múzeum mögött található.
Bergens festning – a bergeni erőd. Fénykorában a kikötőt védte. Illetve védte volna, de igen kevés feladata akadt. Mai formájában tökéletes egy kellemes sétára (ha nem szakad éppen az eső) és, hogy falakról megleshessük a várost a kikötő csücskének szemszögéből is. Ingyenes a belépés az erőd területére, azonban az itt található egyéb kiállítások belépőfejében látogathatók (ha csak nincs Bergen Card-unk).
Rosenkrantz torony /Bergen Card – ingyenes/ – a középkorban laktanyaként funkciónáló torony az erőd bejáratánál található.
Haakons hall /Bergen Card – ingyenes/ – középkori királyi trónterem ami ma az erőd része.
Gamle Bergen/Bergen Card – ingyenes/ – egy kicsi, részben kültéri, skanzen szerű múzeum, ami bemutatja a 19. és 20. századi Bergent. A múzeumot a színészek teszik különlegessé, akik eljátszák a város akkori lakóit. Van köztük korabeli fogorvos, gyógyszerész és kereskedő, aki szívesen beinvitál a házába, megmutatja a kertvégi pottyantóst és mesél arról, hogy a felesége éppen távol van a rokonoknál. Érdekes élmény.
Troldhaugen/Bergen Card – 25% kedvezmény/ – Edvard Grieg világhírű norvég zeneszerző egykori otthona és személyes zuga ahol mesterművei egy részét komponálta. Feleségével közös, sziklafalba épített sírja is megtekinthető, de magában a házban is tehetünk egy sétát. A koncertteremben ma is rendszeresen rendeznek komolyzenei koncerteket. Az egyik legtutibb bergeni látnivaló szerintem.
Több lehetőségünk is van ide eljutni. Az első és legegyszerűbb opció egy szervezett túra keretein belül valósítható meg, de ez az ajánlat csak május 1.-október 13. között elérhető. Erre a linkre kattintva olvashattok bővebb infót és foglalhatjátok le helyeteket. A másik opció a helyi tömegközlekedés. Villamossal (1-es jelzéssel közelekedő “bybane”) a városközpontból a reptér irányába indulva, kb. 15-20 perc utazás után le kell hoppanni a ‘Hop’ nevű megállónál, majd követni a ‘Troldhaugen’ jelzést. Nagyjából egy könnyed 20 perces séta a villamosmegállótól. Ahelyi tömegközlekedési társaság (Skyss) oldalántalálhattok tervezési felületet, ahol ti magatok is rákereshettek mikor indul a kövi villamos stb.
Ola Bull (villa) Múzeum Lysøyet/Bergen Card – ingyenes/ – egy másik neves norvég zeneszerző és hegedűművész. Liszt Ferenc kortársaként fel volt adva a lecke, de Ole Bull megütötte a mércét. A múzeum tulajdonképpen a művész egykori nyári menedékében van kialakítva, ami ráadásul egy kis szigeten fekszik, így aztán egy rövidke hajókázás vár ránk, ha ide szeretnénk látogatni. A villa épülete elég gyorsan megragadja az ember figyelmét. Norvégiában teljesen egyedülálló építészeti stílus jellemzi. Ole Bull a maga kis Alhambra-jának nevezte.
Ezt a csodás látnivalót is többféleképpen lehetséges megközelíteni. Az első opció szintén a bybane, azaz a villamos, amellyel a Lagunen megállóig kell mennünk, majd a 62-es buszra átszállva utazni a ‘Buena kai’ megállóig’. Menetrendekért csekkoljátok a Troldhaugennél már megosztott linket a tömegközlekedéshez. Ebben az esetben a Bergen Card fedez mindent és sem a közlekedésért, sem a belépőért, sem a toruist guide szolgálatásért nem kell pluszt fizetni. Ellenben ha a fél napos szervezett túrát választjuk, 300 kr-át kell fizetnünk akkor is, ha van Bergen Card-unk. Kényelmesebb ugyan, de költésegesebb.
The Norwegian Fisheries Museum /Bergen Card – ingyenes/ – a norvég, de elsősorban a régió halászatát, halászati szokásait mutatja be. Az első olaj mezők megtalálása előtt hatalmas szerepe volt a halászatnak Norvégiában. Itt láthatunk ebből egy szeletet. Remek családi program. A város központtól 5 perc buszozással, vagy 15 perc sétával elérhető a múzeum. Plusz móka, ha a tengeren keresztül egy kis hajóval közelítjük meg. Erről többet a ‘Járatlan utakon’ Beffen szekciójában.
Fantoft stavkirke /Bergen Card – ingyenes/ – a városközpontból könnyedén megközelíthető árbóctemplom. Az árbóctemplomok kora-középkori keresztény templomok amik egykor Észak-Nyugat Európában (az egykori vikingek tevékenykedéseinek helyszínein elsősorban) voltak elterjedtek. Mára azonban Norvégián kívül csak kettő maradt fent. Sajnos a mai Fantoft árbóctemplom csak egy másolat. Az eredetit 1992-ben felgyújtotta egy egy személyes black-metal banda énekese/gitárosa/dobosa(?).
Az árbóctemplom könnyen elérhető tömegközlekedéssel és egy rövid sétával kombójával. Villamosra (bybane) pattanva a reptér irányába utazunk 15 percet a ‘Paradis’ megállóig, majd kábé ugyanennyit kell sétálni. Nincs kitáblázva túlzottan, szóval érdemes a Google Maps appot vagy hasonlót igénybe venni.
Bergeni Természettudományi Múzeum /Bergen Card – ingyenes/ egy öt éves renoválási periódust követően 2019 őszén újranyitott természettudományi múzeum megér egy vizitet, ha kicsit is érdekelnek a természettudományok. Családi programnak is kiváló. Bergen az óceanográfia fellegvára Norvégiában, így egyedülálló a bálnákkal és delfinekkel foglalkozó kiállításuk például.
Akvárium /Bergen Card – márc.01.- okt.31.: 25%; nov.01. – febr.28.: ingyenes/ – Norvégia egyetlen ilyen témájú intézménye. Legutoljára, mikor itt jártunk számomra nem tűnt a legjobb ár-érték aránynak, de rendszeresen fejlesztik a helyet és családdal egészen biztosan szuper program. Egy hajdanán itt fel s alá csoszogó császárpingvinhez egy Guiness rekord is fűződik. Az Akvárium gyalogosan vagy busszal is egyszerűen elérhető.
KODE 1-4 /Bergen Card – ingyenes/ – a város művészeti múzeumai. Bergen az ország művészeti középpontja. Talán Oslo-nál nem jelentősebb, de ide is elég szép számmal érkeznek világhírű kiállításelemek. Aki kedveli a művészeteket annak érdemes bekukkantani.
Természetközeli élmények
Mint azt említettük, akár Bergen szívéből is hipphopp a természetben találhatjuk magunkat. Több opciónk is van. Szívből javaslom a sétát, de aki már kicsit lefáradt, vagy éppen már megvolt a napi sétaadag, annak sem kell elkeserednie.
Fløyen (+ Floybanen sikló, legnépszerűbb kiépített kilátó) /Bergen Card – ingyenes/ – a Fløyen a város legnépszerűbb és legjobban kiépített kilátópontja. A belváros széléről is számos út vezet fel, de a Fløybanen siklót igénybe véve még egyszerűbben is élvezhetjük a panorámát. Miután az ember feljutott, érdemes tenni egy rövidke, fél órás sétát a fenyőfák között. A kilátópont környezete a város közelsége és a sok ember miatt persze még nem a háborítatlan természet érzetét kelti, de 10 percet sétálva már sokkal csendesebb és meghitteb utakra tévedhetünk. A Fløybanen bejárata a városközpontban van, nehéz eltéveszteni, mert főként a nyári időszakban hosszú sor szokott kígyózni előtte.
Ulriken (+ Ulriksbanen libegő, legjobb kilátás) /Bergen Card – 20% kedvezmény/ – egy fokkal kevésbé zsúfolt kilátópont és pont annyival jobb is a kilátás. Az Ulriken a Bergent körbefogó hegyek közül a legmagassabb, így természeténél és elhelyezkedésénél fogva távolabbra el lehet innen látni. Ide is vezet fel tökéletesen kiépített túraútvonal, de a kabonis felvonó szintén egy csábító opció. A hátránya annyi, hogy egy hangyányival drágább, mint a Fløybanen. Amennyiben jegyet váltotok a libegőre, akkor a Tourist Information központtól (itt tudtok jegyet is vásárolni) induló ‘Ulriksbanen shuttle’ buszokra is érvényes jegyetek van, ami egyenesen a felvonó bejáratánál tesz majd le.
Számos remek, kevésbé nyüzsgő túraút van még a környéken. Aki hosszabb időt tölt el Bergenben és szeret kirándulni, az itt tájékozódhat további opciókról. 🙂
Járatlan utakon
Bergen street art felfedezése, séta a városi parkokban, tereken – a város egyik sajátossága a minőségi utcai művészet. Menjetek és fedezzétek fel. Nincs más dolgotok mint nyitott szemmel járni a várost. A legtöbb esetben könnyű kiszúrni a remekműveket. Korábbi bergeni kuckónk épületén például ez díszeleg:
Nordnes és Sandviken városrészek felfedezése – két régi városrész, ahol az ember az igazi bergeni életérzést tapasztalhatja meg. Elbűvölő színes faházak és szűk macskaköves utcácskák. Kötelező egy rövid felfedezősétát tenni legalább az egyik környéken. Nordnes városrész könnyedén összekapcsolható az Akvárium meglátogatásával. Érdemes elkóborolni az Akvárium mögött található kis parkba. Nyáron, amikor 22-25 fok körülire emelkedik a hőmérséklet napsütéssel párosulva, ez a placc zsúfolt stranddá változik.
Botanisk hage – fél napos kirándulás a botanikus kertbe. Nyáron szép idő esetén kifejezetten érdemes tenni itt egy sétát. Gyönyörűszép rododendronok, csiripelő madarak, strand, napsütés. Mi kell még a boldogsághoz?
Beffen – hajókázz el a naplementébe. Najó csak a halászati múzeumba. Eközben a kikötőt is egész más perspektívából láthatod. A Beffen egy hagyományos mini hajónak a neve, ami a központ és a halászati múzeum között közlekedik. Az út nem hosszabb 20 percnél. Különleges élmény. A Toruist Information központban érdeklődj honnan és mikor indul a Beffen.
Buekorps, egyedi bergeni élmény – egy tipikus bergeni élményben lehet része annak aki késő tavasszal vagy nyáron látogatja meg a várost. Ekkor ugyanisan már aktívan masíroznak fel s alá a városban a buekorps csapatok. Ez egy 1800-as évekre visszanyúló hagyomány. Minden városrésznek meg van a saját egyesülete. A csapatok gyerekekből állnak, akik egyenruhában “gyakorlatoznak” a város utcáin. Néhányuk kezében fából készült puska, másokéban dob. A gyakorlatok lényege, hogy fegyelmezetten egyszerre meneteljenek a dobszóra. Ha jól tévedek, a történelem során rendfenntartó szerep is jutott nekik. Napjainkban már csak egyedül Bergenben művelik ezt a hagyományt, de természetesen nem kell attól tartani, hogy 7 éves norvég lurkókból álló biztonsági alakulatok akarnak majd igazoltatni és megmotozni. Általában szombaton vagy vasárnap lehetünk szemtanúi a gyakorlatozásaiknak a belváros utcáin, terein. Nem nehéz kiszúrni őket, a dobszó biztos jel.
!Bergen Card!
A legegyszerűbb módja, hogy a lehető legtöbb kinézett helyet megnézzünk a lehető legolcsóbban az, ha lecsapunk a Bergen Card-ra. Ehhez nincs más dolgunk, mint hogy legelőször, még mielőtt bármit megnéznénk, elbattyogunk a Tourist Information centre-hez és kiválasztjuk melyik időtartamra (24h – 48h – 72h) szeretnénk megvásárolni a kártyát. Szerintem ha a fent felsorolt látnivalók közül akár 3-4 is felkerült a listára, vagy sokat fogtok tömegközlekedni, akkor érdemes megvásárolni. Ide kattintva a full listát a helyekről ahol kedvezményt kaptok, vagy ingyen mehettek be a Bergen Card-al.
Egy napos móka Bergenből
Norway in a nutshell – kétségkívül benne van a város TOP 3 legnépszerűbb attrakciójában. Nem véletlenül. Egy napos szervezett túra, ami magában foglal egy buszozást (már e közben is érdemes bámészkodni), egy hajóutat a Sognefjord-on és annak egyik mellékágán, az UNESCO által a világörökség részévé nyílvánított Nærøyfjord-on. Miután a hajó befut Flåm parányi településére, felpattanunk a hangulatos, gyönyörűen karbantartott vonatra, a Flåmbane-ra. Itt érdemes kipöccinteni a csipát a szemből és kifelé bámulni. Igaz, az alagutak időnként belerondítanak a látványba, de így is csodálatos látványban lehet részünk. Így utazunk kábé egy órát, majd az Oslo-Bergen vonalon közlekedő vonattal vissza Bergenbe. Ide katintva olvashattok erről a túráról bővebben.
Egyéb alternatívák hajótúrára – akinek a fenti opció kicsit drága, vagy túl hosszú, annak van lehetősége más fjordnéző túrák között válogatni.
Gudvangen Viking Valley – szintén elsősorban késő tavasz-koraősz idősíkon érdemes ide ellátogatni, de akkor viszont akit kicsit is vonz a viking kultúra és mitológiai világ, annak nagyon ajánlott. Bergenből a központi pályaudvarról indulnak naponta többször is buszok ezen a vonalon. A Nor-way busztársaság weboldalán hipphopp megtaláljátok a nektek megfelelő időpontot.
Gleccsertúra (Folgefonna nemzetipark) – aki egy kicsit bevállalósabb és extrémebb, annak ez egy kötelező művelet. Az egyik busztársaság komplex ajánlatának köszönhetően van lehetőség egy reggeltől estig tartó kirándulás keretén belül meghódítani Norvégia harmadik legnagyobb gleccserét. Érdekessége a gleccsernek, hogy egy nyáron is nyitvatartó sípályának is otthont ad.
Trolltunga túra /1 éjszaka szállás Odda-ban/ – ez egy fokkal nagyobb elköteleződést igénylő program. Bergenből könnyedén elérhető Odda települése busszal, ahonnan indulnak túrák a híres Trolltunga (a troll nyelve) sziklanyelvhez. Azonban a felkapaszkodás hosszából adódóan ez egy ottalvós program és közepes edzettséget igényel. Főleg a túra első, meredeken emelkedő szakasza a kihívást jelentő. Oddaba akár a bergeni helyi busztársaság 930-as számú buszával is eljuthattok. Itt tervezhetitek magatoknak az utatokat.
Amit fontos észben tartani, hogy több másik híres túrával egyetemben, a Trolltunga is csak június közepétől szemptember közepéig látogatható. Ezen az oldalon minden fontos infót megtaláltok.
Extra lehetőségekkel kecsegtet az egynapos autóbérlés opciója. A lista a régió látnivalóiról messze túl hosszú lenne, hogy itt felsoroljuk őket, debátran vegyétek fel velem a kapcsolatot további ötletekért, tippekért.
Hogyan juss el Bergenbe?
Egészen 2019 nyaráig rettenetesen egyszerű és sok esetben olcsó alternatívát biztosított a Wizzair közvetlen Budapest – Bergen járata. Sajnos a légitársaság megszüntette ezt az opciót. Ezek után sem kell elkeserednünk azonban.
A Wizzair és Norwegian gyakran potom árakon közlekedtet Budapest és Oslo között járatot. Persze a turpisság az egészben az, hogy a repjegyek alapára csak egy pöttöm táskát tartalmaz, amit magaddal vihetsz. De időnként még a hozzáadott poggyásszal is elég kedvező az ár. Innen gyakran a vonat a legolcsóbb alternatíva. Hátránya, hogy hét órát kell utazni Bergenig. Előnye, hogy ha napal utazol akkor a gyönyörű táj, amin a vonat átsuhan kárpótol.
Természetesen belföldi repülőjárattal is el lehet jutni Bergenbe. Ez csupán egy óra, de általában drágább, mint a vonat. Szóval a végső döntés tőled függ. Gyorsaság vs. ár. 🙂
További utazással kapcsolatos tippeket, trükköket itt olvashattok.
Reptér-város és városi tömegközlekedés
Tapasztalatom szerint sokan nem tudnak róla, hogy a Bybane (1-es jelzéssel, villamos) egészen a reptérig közlekedik a városközpontból. E miatt sokan hoppon maradnak és a jóval drágább reptéri buszt választják. A villamos rettentő egyszerűen kiszúrható. Miután kilépünk a reptér épületéből keressünk lifteket, vagy mozgólépcsőt és menjünk le egy szintet. Voálá Villamosmegálló pipa. Ezután keressünk egy automatát és vegyünk egy jegyet. Ez ebben az esetben egy kis papírkártya lesz, amit felszállva a járműre az ajtók melletti szüre kütyünk le kell csippantani és már érvényes is.
Általánosan vonatkozik a városi tömegközlekedésre, hogy egy sima jegy kábé 37 kr (kb. 1000. Ft) és másfél óráig érvényes. Ez nagy különbség az otthoni tömegkezlekedéshez képest. A helyi tömegközlekedési vállalat (Skyss) weboldalán tudtok utazást tervezni.
Itt tudsz bővebben arról tájókozódni, hogy mit pakolj be, ha Bergenbe utazol. Ha pedig szeretnél néhány útravaló tippet, hogy hogyan spórolj az étkezésen, akkor nézz el ide.
Egy falat Bergen
Avagy hol töltsd újra a rendszert ha megéhezel/ szomjazol a városnéző utad során. Lentebb hoztunk nektek egy egész komoly listát helyi éttermekről, kávézókról, gyorskajáldákról (na nem a meki féléből) és egy extra helyről, ahova a sör/bor kínálat miatt érdemes beugrani ha vevők vagytok rá, ha pedig nem, akkor is ugorjatok be a hangulat és a hely sztorija miatt, mert ilyen szempontból sehol máshol nem fogtok ehhez hasonló borozót találni.
- Da Stefano $$ – olasz kisétterem, gelato, pizza stb.
- Gresk pai $ – görög pitéző
- Trekoneren $ – város legfrankóbb hotdogja itt kapható, viccen kívül
- PastyWorld $ – angol piték, angolok keze által, változó napi kínálattal. Vigyázat a meleg pite brutális tud lenni és nem mindig értékeli a gyomrunk.
- Suppologen $ – kicsi levesező, ahol a világ híres leveseit kínálják elég, köztük a gulyást is.
- Søstrene Hagelin $ – halgolyók, halfasirtok, halburgerek, egy nagyon király halételekkel operáló gyorskajálda, amit a Hagelin nővérek 1929-ben alapítottak
- Anne Madam $$ – egy hangulatos étterem a belvárosban ami a norvég konyhára alapul. Elérhető áron. Érdemes rárontani a rénszarvasburgerre és a hallevesre.
- Roll&Rock American Dinner $$ – ahogy a neve is sugallja, egy amerikai mintára működő étterem ahol a hamburgertől a shake-ig minden fellelhető. A hangulat és a dizájn totál autentikus. Meglátod.
- Horn of Africa $$ – etióp étterem a város szívében. Különlegeset és különlegesen finomakat ehetsz náluk.
- Villani $$$ – olasz pizzázó. Aki csípi az eredeti vékonytésztás, buborékos, ropogósszélű pizzát annak ajánlom.
- Casa del Toro $$ – csak, hogy a mexikói ízek se maradjanak le. De egyébként jókat olvastam a helyről, ha valakinek ehhez van kedve akkor ne hezitáljon.
- 2×2 $ – egy egyszerűbb stílust és kelet-európai ízeket kínáló étterem. Ár érték arányban rendben van.
- Mandalay $$ – burmai, dél-kelet ázsiai ételeket kínálnak minőségi formában.
- Unicorn Fiskerestaurant $$$$ – egy hamisítatlan norvég étterem, remek atmoszféra, magasabb árak.
- Colonialen $$$$ – több norvégtól is hallottam már, hogy a város (egyik) legjobb étterme. Szintén elsősorban helyi ízekkel bombázzák az ott étkezőket, de szintén egy a drága kategória.
- Kafe Spesial $$ – egy hangulatos kis bár/ kávézó nagy ital/étel választék, jó értékelések
- Det Lille Kaffe Kompaniet $ – családi kis kávézó a Fløybanen mellett. Annak aki egy ízletes és elég egyedi kávéra vágyik.
- Godt Brød pékségek $$ – a város több helyén is fellelhető pékség+kávézó kombináció. Szendvicseket is összepakoltathat magának az ember, finom péktermékek és nagyon jó kávé.
- Fjellskål Fisketorget/ Fisketorget nyáron $$$ – halpiac aminek a a Tourist Office alatt található része télen-nyáron nyitva tart, viszont nyáron érdemes végigsétálni a kinti részén. Nem hosszú program. Az illatokat (szagokat?!) már mesziről érezni lehet, így nem lehet eltéveszteni.
+ 1 EXTRA
- Frille og Dyvekes Vinkjeller – éss az extra meglepi. Egy hosszú múltra visszatekintő épületben kialakított hangulatos borozó/ söröző. Anna egykori munkahelye. De nem ezért került fel a listára. Derítsétek ki személyesen miért van itt a helye.
Plusz egy dolog ami e mellett a boros pince mellett szól, azok a nyári kültéri koncertek. Egészen egyszerűen a borozóval szembeni utcafronton feláll a banda és mind a járókelőket, mind az utcán felállított asztaloknál csacsogó vendégeket szórakoztatják. A borozó tulaja is aktívan kiveszi ebből a részét, ő szokta ugyanis püfölni a dobokat. Nyáron, ha csütörtök este jó idő van, akkor érdemes tenni errefelé egy sétát és belehallgatni a produkciójukba.
Reméljük hasznosnak bizonyul Bergen útikalauzunk és hamarosan saját. izgalmas Bergeni sztorikról
számoltok majd be. 🙂 Legyen élménydús a következő utazásotok!