Ålesund – a nyugati-part egyik éke

Ålesundöt gyakran Norvégia nyugati partjának egyik gyöngyszemeként is emlegetik. A belvárosa az 1900as évek legelején mutatós Art Nouveau stílusban épült újjá egy pusztító tűzvészt követően. A város egy keskeny félsziget-sziget együttesen terül el és klasszikus halász városból nőtte ki magát. Ám a múltjához mai is szorosan kötődik és a halászat meghatározó szerepet tölt be a helyiek életében.

Hol is van Ålesund?

Unalmas helynek semmi képpen sem lehet nevezni Ålesundöt. A várost tenger övezi, ám a tengeren túl meseországba csöppenhet az ember. Egyik irányba a Summøre Alpok hófödte csúcsai hívogatnak, másik irányba pedig izgalmas szigetvilág funky világítótornyokkal és a nyílt tenger.

Mi a koronavírus járvány elülte után 2020 júniusában cserkésztük be a várost. Régóta vonzott Ålesund. Főleg a rengeteg szuper kép és videó miatt, amit a nyár köszöntő – Szent Iván napi – rekord máglyaépítés és gyújtásról láttam. A vírus okozta szitu miatt nagyon kevés turista lézengett a városban. Ez egy normál nyáron nem így lenne. A városnyi embert szállító hatalmas cruiseshipek kedvelt célpontja Ålesund. Nézzük, mivel is dobhatod fel az Ålesundi utazásodat.

Mivel töltheted az idődet Ålesundben?

Ålesund Art Nouveau negyed felfedezése

Az 1904-ben a város nagy részét elpusztító tűz után merészet lépett a városvezetés és a belváros szinte minden épületét Art Nouveau stílusban építették újra. Természetesen ez adja a város legnagyobb varázsát. A belváros két szigete között húzódó csatorna mentén sétálni, élvezni a tenger illatát és csodálni a színes házakat mindkét oldalon az egyik kedvenc programunk volt az itt töltött napok alatt.

A belváros széle és egy Ålesundre jellemző halászéletet megtestesítő szobor.
Kedvenc kávézónk épülete tökéletes példa a belváros Art Nouveau építészetére.

Túrázz fel a Fjellstuaba és csekkold le a klasszik Ålesundi panoráma

A város felett kábé 150 méteren magasodik egy meredek hegyfal tetején a Fjellstua. Ha magyarra akarnám fordítani… hegyi házikó. A valóságban egy kávézó/ étterem és egy panoráma terasz. A legegyszerűbben és leggyorsabban a Byrampen végtelennek tűnő 408 lépcsőből álló lépcsősoron lehet felkapaszkodni. Könnyed séta és totál megéri a fáradtságot, mert valóban frankó kilátás nyílik a városra és a környező szigetekre, hegyekre.

Ha egy kicsit fel akarod dobni ezt a programot, akkor tegyél egy nagyobb sétát a kilátópont melletti erdős-dombos vidéken. Egy köpésre a lakóházaktól hirtelen a norvég természet közepén találhatod magadat. Igazából minden valamirevaló norvég városnak van ehhez hasonló rekreációs övezete, ami általában a helyiek egyik kedvenc helye.

Kilátás a városra.

Tanulj a város sztorijáról a Sunnmøre Múzeumban

Egy kellemes csalódás volt számunkra ez a múzeum. Egy egykori viking kereskedőtelep heylén létesített helytörténeti múzeum. Ha másért nem, akkor a nem túl nagy viking kiállításért és a szabadtéri skanzen részekért mindenképp megéri felkeresni.

Életképek a Sunnmøre Múzeum kültéri részéből, ahol valaha viking kereskedőtelep virágzott.

Vagy az Ålesund Múzeumban

Ha bírod a múzeumozást és többet szeretnél megtudni Ålesundről és a vidékről, akkor itt a helyed. Ami azt illeti az előbbi múzeummal együtt egy totál teljes képet ad a városról és történelméről.

Hódolj a művészeteknek a Jugendstil és KUBA Múzeumban

A város Art Nouveau, fiatalos, üde, izgalmas arcát művésziesebb prespektívából bemutató múzeum.

Fedezd fel Norvégia egyik legjobb akváriumát, az Atlanterhavsparkent

Az ultimate családi program. A kültéri részen fókák, vidrák és pingvinek, míg az épületben a norvég tengerek élővilágának szentelt akváriumok dobhatják fel a napodat. A miénket feldobta. Még akkor is, ha elég borsos a belépő ára.

Fókaetetés az akváriumban.

Buszozz, vagy autókázz el az Alnes világító toronyhoz

Az Alnes világítótorony Godøya szigetének csücskében található, Ålesundtől kábé 45 perc buszozásra. Iszonyat szuper hely. Amikor itt jártunk sajnos maga a torony zárva volt, pedig érdekes apró kiállítás található az egykori „toronyőr” kuckójában. Ettől fügetlenül a torony funky hangulata és a környék szépsége, nyugodtsága miatt totál megérte eljönnünk ide. El tudtam volna itt tölteni még egy-két órát szimplán hallgatva a hullámok robajlását és élvezve a világítorony és a zöldellő hegyoldal látványát.

Iszonyat frankó környezetben az Alnes világítótorony.

Sétálj egyet Ålesund valamelyik belvároshoz közeli kikötőjében

Az egyik ilyen helyen kellemes meglepetésbe botlottunk. Halászok árulták hajóikról aznap hajnalban fogott friss termékeiket. Leültünk egy padra és szimplán visszarepültünk az időben. Helyiek érkeztek sorra a rákért és tőkehalért. Sokan úgy fogyasztották itt a garnélát, mint otthon a szotyit. Megveszik frissen, lehuppannak egy padra a kikötőben, megpucolják a rákot és már burkolják is befelé. Halászvárosként a kikötők fontos pontok a városban, szóval, ha nem is futtok bele semmi kiemelkedően érdekes dologba, akkor is Ålesund egyik jellegzetes részét fedezhetitek fel.

Halászok árulják friss, aznap regegeli portékájukat.

Sziget hop-on hop-off – ugorj fel egy menetrendszerinti hajóra, ami a környék kis szigeteivel kapcsolja össze a várost

A helyi/ regionális tömegközlekedési társaság üzemeltet katamarán hajókat, melyek azt a célt szolgálják, hogy a környező kis szigeteken élők gyorsan és egyszerűen eljuthassanak a városba. Ezt viszont nem csak helyiek élvezhetik. Sőt. Míg nekik ez már hétköznapi dolog, addig annak, aki először jár itt ez egy óriási élmény lehet. Nekünk az volt.

Ráadásul a személyzet extra kedves volt és az út felét a hajó felső, nyitott szintjén élvezhettük végig ahonnan beláttuk a környéket. És közben még egy apróbb delfint is sikerült kiszúrnunk.

Ezt a látványt élvezhettük az expresszhajó fedélzetéről.

Fedezd fel a Hjørundfjordot és a Sunnmøre Alpokat

Hajótúra keretén belül eljuthatsz Norvégia egyik kevésbé felkapott, ám csodaszép fjordjához, a Hjørundfjordra. Itt az aktív kikapcsolódásé a főszerep. Meghódíthatod az egyik hegycsúcsot, bringát bérelhetsz és azzal fedezheted fel az egyik völgyet, meglátogathatod Norvégia egyik legidősebb és legszebb hoteljét, vagy épp kajakozhatsz a fjordon. A Hjørundfjord tényleg aktív kikapcsolódást kedvelők fellegvára.

A kemipng viskónk teraszáról közvetlen a Sunnmøre Alpok és Hjørundsfjord látványát élvezhettük távolról.

Bérelj kajakot és fedezd fel Ålesundöt a tengerről

Ha szereted az aktív kikapcsolódást és nem riadsz vissza a tengeri kajakozástól, akkor garantáltan imádni fogod Ålesundben ezt a programot. Mi sajnos kihagytuk ezt az élményt, de csak azért, mert próbáltuk alacsonyan tartani az utazás közbeni kiadásokat és a kajak túrák nem az olcsó kategóriába esnek. Bár mi esik ebbe a kategóriába Norvégiában, igaz?

Hol töltds újra a tankot, ha megéheznél Ålesundben?

Általában igyekszünk low-budget utazni. Vagyis hol tudunk magunkra főzünk és szendót eszünk napközben. Viszont Ålesundben két dolognak nem tudtunk ellen állni.

Racoon Coffee – imádjuk a jó kávét. A kempingben, ahol megszálltunk viszont max három az egyben por kávét tudtunk volna készíteni így beleástuk magunkat a helyi kávézófelhozatalba. Egy nem túl puccos, de helyi és egyedi –nem nagy kávézólánc – kávézót szerettünk volna találni. A Racoon pont ezt kínálta. Minden nap megálltunk itt vagy egy jegeskávéra vagy a legfinomabb kanelbolle-ra és svele-re amit eddig Norvégiában kóstoltunk. Mind a kettő klasszik norvég süti(szerűség).

Brokiosken Jafs – ha már Ålesund, akkor hal. A nem túl drága vonalon mozogva, egy a helyiek körében nagy népszerűségnek örvendő Ålesundi kult helyet választottunk. Tulajdonképpen egy büfé bódé a város szívében, ahol a fish ’n chips a sztár. Norvég család által üzemeltetett kisvállalkozásról van szó és több mint valószínű, hogy helyi tőkehalból készül a  fish ’n chips. Egyszerű, de nagyszerű.

Hogyan juthatsz el Ålesundbe?

Osloból repülővel – Norwegian, vagy SAS – hipphopp elérhető Ålesund. Ezen kívül buszra is pattanhatnak a vállalkozószelleműbbek. Ez azonban sokkal hosszabb ideig tart. Nekünk Trondheimből egy hét órás busz utat kellett végigseggelnünk. Ami Norvégiában nem számít igazán hosszúnak. Plusz diákként ez lényegesen olcsóbb megoldás volt. Lényeg… Osloból mindenképp a repülést javaslom.

Bergenből, vagy Trondheimből már lényegesen könnyebben, de még mindig hosszas buszozás árán érhető el Ålesund. Ha érdekelnek az opciók, akkor a két busztársaság honlapján (Vy és FRAM) tudsz elkezdeni tervezni.

Tömegközlekedés

Ålesund nem egy nagy város, így ha valahol a belváros környékén sikerül szállást találni, akkor jó eséllyel nem is lesz szükség tömegközlekedésre. Maximum, ha az akváriumot szeretnéd lecsekkolni, ami kicsit kiesik a városból, de még mindig csak fél óra sétára.

Ha mégis igénybe vennéd a helyi tömegközlekedést, akkor a fentebb említett regionális busztársaság, a FRAM üzemelteti a helyi buszokat és expressz hajókat a környező szigetekre is. A honlapjukon tudtok tervezni, az applikációban – ami azt hiszem norvég sim kártya nélkül is funkcionál – tudtok szintén tervezni, illetve jegyet venni. Jegyvásárlásra lehetőség van közvetlenül a buszokon, hajókon is.

Összegző gondolatmorzsák…

Összességében Ålesundben pofon egyszerűen és élvezetesen el lehet tölteni két-három napot. Ennél hosszabb tartózkodást csak annak javaslok, aki a környéken akar sokat túrázni, vagy extra behatóan megakrja ismerni a várost. Vagy ide akar költözni.

Nekünk bejöttek a város nevezetességei. Gyönyörű a belváros és az Art Nouveau építészet, a kilátópont és frankó az Atlanterhavsparken is. A város többi része meglepően gyakran volt lepukkant. Norvégia legrosszabb, legkátyúsabb útjai amit eddig láttam… 😀 Illetve ami még nekem és Annának is feltűnt az a fekete hajú emberek nagy aránya volt Norvégia más részeihez képest. De alapvetően élveztük az itt töltött időt és mindenkinek ajánlom, mert Ålesund meseszép környezetben fekszik és maga a város is érdekes a maga tiptop, színes, funky belvárosával és klasszik halász és kikötőváros jellegével.


Ålesund valóban megér egy vizitet, de leginkább talán akkor érdemes beiktatni, ha nyáron, bérelt autóval járod az országot, vagy csak pár napod van és
szeretnél egy autentikus norvég – nem túl nagy – várost  felfedezni. Ha kedveled az aktív kikapcsolódást, akkor a város környékét felfedezve birngával,
túrázva, vagy kajakban tuti rengeteg élményt fogsz szerezni. 🙂 


Írj véleményt vagy hozzászólást!